...
Manga i Kaligrafia
Rysunek i Grafika

Manga – to różnorodna i popularna forma sztuki, w której artyści opowiadają historie za pomocą obrazów i słów. Japońscy artyści mangi czerpią inspirację do swoich prac z życia codziennego, otaczającego ich świata, a także z zamierzchłej przeszłości. Manga odnosi się do dwóch słów Kanji: „Człowiek”, co oznacza „zabawny”, „przesadzony” i „Ga”, które można interpretować jako „rysunek” lub „obraz”. Stąd nazwę Manga można określić jako „ szybki szkic ”, „zgrubny rysunek” lub „kreskówkę”.

Manga ma określone kody graficzne, w tym użycie czerni i bieli oraz paneli. 

Istnieje wiele rodzajów mangi dla różnych odbiorców.

  • Manga z komodo , komiks dla dzieci. 

  • Manga shonen , skierowana do nastolatków, przedstawia przygody osieroconego bohatera i jego bitwy, niczym. 

  • Manga shojo , przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, skupia się na historiach miłosnych i przyjaźni uczennic takich. 

  • Manga Seinen , zarezerwowana dla studentów lub młodych dorosłych, obejmuje bardziej realistyczne tematy z  życia.

  • Josei manga , kobieca wersja seinen . Wśród nich możemy wymienić Citrus .

  • Hentai – tematyka tylko dla dorosłych.

Grafika i druk – ciekawostki.                           Pierwsze dowody na metody drukarskie pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e. z Mezopotamii i Egiptu, są to tłoczenia z pieczęciami cylindrycznymi i stemplowymi do pieczętowania mi. dzbanów, dokumentów, grobów oraz innych ważnych przedmiotów. Druk blokowy został opracowany w 770 n.e. za panowania chińskiej dynastii Sui, był używany do drukowania ksiąg blokowych. Ślady pierwszego druku ruchomą czcionką pochodzą z 1040 roku, tę metodę typograficzną wynalazł również Chińczyk Bi Sheng. Użył wypalonej gliny, aby zrealizować swój nadruk. Kolejne techniki drukarskie z ruchomymi czcionkami wykonanymi z drewna, miedzi, ołowiu czy mosiądzu rozwinęły się w Korei w 1234 roku. Drzeworyt został wynaleziony zaledwie 40 lat przed wynalezieniem prasy drukarskiej przez Jana Gutenberga. Od XV wieku technologia drukarska rozwijała się stabilnie – pierwszy miedzioryt o dacie, który można zweryfikować, pochodzi z 1446 roku. Najstarszą drukarnią w naszym rejonie Europy był zakład Kaspra Elyana założony we Wrocławiu w 1473 roku (zachowało się 11 wydanych tam druków). Musimy jednak pamiętać, że Wrocław leżał wówczas poza granicami Królestwa Polskiego. W tym samym lub następnym roku w Krakowie podjął działalność wydawniczą Kasper Schwalbe.26 mar 2008 W 1780 r. James Watt wynalazł prasę kopiującą, w 1797 r. druk kamienny i litografię opracował Alois Senefelder. Nicholas-Louis Robert wynalazł maszynę papierniczą w 1798 roku, co umożliwiło produkcję papieru. Duże nakłady książek i czasopism można było osiągnąć od 1812 r. dzięki wynalezieniu cylindrycznej prasy drukarskiej, Szybkobieżna prasa Friedricha Koeniga otworzyła zupełnie nowy wymiar. W 1837 roku Godefroy Engelmann wynalazł chromolitografię, czyli druk kolorowy, co stworzyło dalsze możliwości dla druku artystycznego i ilustracji. Zaledwie rok później fotografia została wynaleziona przez Louisa Daguerre’a, co umożliwiło również wywoływanie portretów i pocztówek. Duże nakłady w krótkim czasie można było uzyskać od 1843 r. dzięki rotacyjnej prasie drukarskiej Richarda Marcha Hoe, masowe nakłady były możliwe od 1863 r. dzięki rotacyjnej prasie rolowej Williama Bullocka. Maszyna do pisania Christophera Lathama Sholesa ułatwiła pracę biurową w 1867 roku. Wreszcie druk offsetowy został wynaleziony w 1907 roku i nadal jest szeroko stosowany. Jej wynalazcami byli Ira W. Rubel i Caspar Hermann.

Shopping Cart
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.